Przeskocz do treści

Nasza miejscowość

Z KART HISTORII

 

Digital image

Wieś Borki Nizińskie położona jest na zachód od Tuszowa Narodowego, na krawędzi doliny Wisłoki. Jak wskazuje nazwa osadę założono w głębi puszczy. Dziś po dawnych borach pozostały zaledwie małe zagajniki. Pierwsza wzmianka o tej wsi pochodzi z 1529 roku. Użyto w niej nazwy Borky.

Na początku XVIII wieku wieś była własnością Zbigniewa Ossolińskiego, wojewody sandomierskiego.

W kwietniu 1780 roku gromada Borki wraz z siedmioma innymi gromadami należące do klucza nizińskiego, a wchodzącymi w skład dóbr księcia Massalskiego, złożyła suplikację do dyrektora Dystryktu leżajskiego. Chłopi skarżyli się w niej na ekonoma Woźnickiego i błagali o "miłosierdzie, zlitowanie się ... i poskromienie nielitościwego pana".

POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE

Borki Nizińskie należą do gminy Tuszów Narodowy. Gmina ta leży w obrębie Kotliny Sandomierskiej, w płaskim równinnym terenie, zamkniętym od wschodu szerokim pasem kompleksów leśnych, a od zachodu - doliną Wisłoki.

Pejzaż okolic Tuszowa Narodowego jest niezwykle malowniczy. Wsie położone pośród łąk i pól, w sąsiedztwie zagajników,  lasów, otoczone szpalerami drzew, mają niepowtarzalny nastrój.

Osobliwy charakter i klimat tworzą samotne przydrożne krzyże i kapliczki.

Wschodnim krajem gminy biegnie szosa Mielec - Tarnobrzeg, przez gminę prowadzi także linia kolejowa łącząca Mielec i Dębicę z Tarnobrzegiem.

www.000webhost.com